logo logo

Tu jesteś: Start
Aktualności archiwum newsów

 

23/09/2016
Artykuł o „Przewodniku dla sędziów i prokuratorów”


Zachęcamy do zapoznania się z artykułem autorstwa Łukasza Bojarskiego, dr Doroty Pudzianowskiej oraz Jarosława Jagury pt. „Niedyskryminacja w praktyce sędziowskiej – projekty organizacji obywatelskich”, który poświęcony jest m.in. publikacji HFPC „Równe traktowanie uczestników postępowań. Przewodnik dla sędziów i prokuratorów” (red. D. Pudzianowska, J. Jagura). Tekst ukazał się w Kwartalniku Krajowej Rady Sądownictwa.


Artykuł można znaleźć tutaj.

Publikację „Równe traktowanie uczestników postępowań. Przewodnik dla sędziów i prokuratorów” można znaleźć tutaj.

baner batory

Projekt „Podnoszenie wrażliwości sędziów i prokuratorów w zakresie równego traktowania” był współfinansowany ze środków EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

 

 

19/09/2016
Kolejne cytowanie „Przewodnika dla sędziów i prokuratorów” w wyroku sądu


Po raz kolejny publikacja HFPC pt. Równe traktowanie uczestników postępowań. Przewodnik dla sędziów i prokuratorów” została powołana w orzeczeniu sądu. Tym razem odwołanie do treści Przewodnika dotyczy traktowania podczas postępowania kobiet w ciąży.


Z wyrokiem Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia (sygn. X P 20/16) można zapoznać się tutaj.


baner batory

Projekt „Podnoszenie wrażliwości sędziów i prokuratorów w zakresie równego traktowania” był współfinansowany ze środków EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

 

 

14/09/2016
NSA: automatyczna odmowa zgody na nabycie nieruchomości przez partnera obywatela polskiego to dyskryminacja


Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie w sprawie Chilijczyka, któremu odmówiono zgody na nabycie nieruchomości w Polsce, powołując się na to, że związek jednopłciowy z Polakiem zawarty za granicą nie stanowi o istnieniu więzi cudzoziemca z Polską.

NSA uchylił wyrok sądu I instancji i decyzje, które odmawiały udzielenia takiego zezwolenia obywatelowi Chile, który zawarł związek z Polakiem w Wielkiej Brytanii Sąd orzekł, że związki partnerskie osób tej samej płci zawarte za granicą, podobnie jak związki małżeńskie, także mogą być okolicznością potwierdzającą istnienie więzi z Polską, która pozwalałby na wydanie zgody na nabycie nieruchomości w strefie nadgranicznej przez cudzoziemca. HFPC wstąpiła do postępowania i przedstawiła w sprawie opinię przyjaciela sądu.

NSA podkreślił, że katalog okoliczności, które mogą potwierdzić istnienie związków z Polską jest otwarty, a ten fakt może potwierdzać nie tylko małżeństwo, ale także związek o charakterze nieformalnym, w tym hetero- i homoseksualny.

„Sąd, odwołując się do stanowiska Fundacji przedstawionego na rozprawie, wyraźnie stwierdził, że blankietowe pomijanie faktycznych związków homoseksualnych byłoby dyskryminacją w sytuacji, gdy pewne prawa są przyznawane konkubinatom heteroseksualnym” – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.

Przypomnijmy, że styczniu 2014 r. WSA w Warszawie stwierdził, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydając negatywną decyzję prawidłowo uznał, że homoseksualny partner nie wykazał, że ma jakiekolwiek powiązania z Polską, co jest warunkiem koniecznym uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości. Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców jako jedną z okoliczności potwierdzającą więzi z Polską wymienia zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem RP. Skargę kasacyjną w tej sprawie złożył także Rzecznik Praw Obywatelskich.

„NSA uznał, że organ przed ponownym wydaniem decyzji powinien wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy i zbadać, czy wobec istnienia związku z obywatelem polskim wytworzyła się również więź z Polską. Oznacza to, że organ nie może znów automatycznie przyjąć, że zawarcie związku partnerskiego pozostaje nieistotne dla sprawy” – tłumaczy dr Dorota Pudzianowska.

Sprawa była objęta Programem Antydyskryminacyjnym Artykuł 32 HFPC.

 

 

12/09/2016
Incydent na placu zabaw w Przemyślu – sprawa jest badana pod kątem popełnienia przestępstwa z nienawiści


Komenda Miejska w Przemyślu prowadzi dochodzenie w sprawie publicznego znieważenia w dniu 11 sierpnia 2016 r. czarnoskórego chłopca z uwagi na jego przynależność rasową, a także kierowania wobec niego gróźb pozbawienia życia. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Przemyślu – tak wynika z odpowiedzi, której udzieliła Prokuratura na interwencję Fundacji. Chodzi o zdarzenie na placu zabaw, kiedy to mężczyzna miał grozić czarnoskóremu chłopcu oraz wyzywać go w sposób wulgarny.

Ponadto Prokuratura poinformowała, że dochodzenie w tej sprawie zostało wszczęte w dniu 12 sierpnia 2016 r.

Pismo p.o. Prokuratora Rejonowego w Przemyślu można znaleźć tutaj.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 143

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 templates mysql date Valid XHTML and CSS | Joomla SEF URLs by Artio.